Jak kłamie narkoman? Typowe zachowania narkomana

Uzależnienie od narkotyków negatywnie wpływa na każdy aspekt życia osoby uzależnionej, ale też na codzienne funkcjonowanie jej najbliższych. Jedynym celem narkomana staje się zdobycie kolejnej dawki środka odurzającego. Aby ten cel osiągnąć, a zarazem ukryć go przed otoczeniem, zaczyna kłamać i manipulować ludźmi. Jakie są typowe zachowania narkomana? Jak rozpoznać, kiedy narkoman kłamie? Wyjaśniamy!

Jak myśli narkoman?

W miarę eksperymentowania z narkotykami u danej osoby rozwija się uzależnienie psychiczne i fizyczne. Traci ona zainteresowanie innymi sferami życia. Wszystkie jej myśli, uczucia i pragnienia zaczynają krążyć wokół zdobycia kolejnej porcji środka odurzającego. Dlaczego? Ponieważ narkoman odczuwa coraz silniejszy głód narkotykowy, który chce jak najszybciej zaspokoić, bez względu na środki.

Dlaczego narkoman kłamie?

W umyśle osoby uzależnionej działają mechanizmy obronne, które chronią narkomana przed uznaniem prawdy o swojej chorobie. Taka osoba żyje w ciągłym zakłamaniu - fałszuje rzeczywistość zarówno w myśleniu o swojej sytuacji, jak i w rozmowach z rodziną.

Jednym z mechanizmów, który wyjaśnia, jak narkoman kłamie, jest mechanizm iluzji i zaprzeczenia. Osoba nałogowo zażywająca narkotyki nie jest w stanie dostrzec, jak bardzo uzależnienie rujnuje jej zdrowie, życie rodzinne, społeczne i zawodowe. Narkoman uporczywie twierdzi, że nie ma żadnego problemu, a na niepokój bliskich reaguje rozdrażnieniem, agresją lub też wycofaniem.

Jako specjaliści od leczenia narkomanii przekonujemy się każdego dnia, jak podstępna jest ta choroba. Chorzy, którzy wreszcie trafili na odwyk, przez długi czas szukali racjonalnych powodów, dla których musiały zażyć toksyczną substancję. Ta racjonalizacja nie miała jednak nic wspólnego z rzeczywistością, lecz myśleniem magiczno-życzeniowym.

jak narkoman kłamie

Jak rozpoznać manipulacje narkomana?

Osoby żyjące z narkomanem pod jednym dachem po jakimś czasie zauważają negatywne zmiany w jego zachowaniu i wyglądzie. Chcąc pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, próbują rozmawiać, lecz niestety często spotykają się albo z obojętnością ze strony narkomana, albo, na odwrót, z agresją. Co więcej, człowiek nałogowo zażywający narkotyki stosuje rozmaite techniki, za pomocą których chce skłonić rozmówcę do określonego zachowania, np. pożyczenia pieniędzy.

Jak manipuluje narkoman?

  • Postrzega samego siebie jako ofiarę i w taki sposób mówi o sobie innym.
  • Obiecuje poprawę, ale nie zamierza dotrzymywać słowa.
  • Wycofuje się z rozmów, zarzucając bliskim, że go nie rozumieją.
  • Stosuje szantaż emocjonalny, np. grozi, że popełni samobójstwo.
  • Słowami i reakcjami usiłuje wzbudzić w innych litość lub poczucie winy.

Omówione wyżej typowe zachowania narkomana mają jeden cel - utrzymać go w uzależnieniu. Dlatego osoba cierpiąca na narkomanię pilnie potrzebuje fachowej pomocy - detoksu oraz terapii narkotykowej. Z kolejnego wpisu na naszym blogu dowiesz się, jak skłonić narkomana do leczenia.

SKUTECZNY ODWYK