Podział narkotyków - co warto wiedzieć?

Być może spotkałeś się z pojęciami "narkotyki twarde" i "narkotyki miękkie". Na pierwszy rzut oka mogą one sugerować, że jedne substancje są szkodliwsze od innych, w związku z tym należy unikać tylko niektórych narkotyków. Czy tak jest rzeczywiście? Co warto wiedzieć na temat podziału narkotyków? Zapraszamy do lektury!

Rodzaje narkotyków - klasyfikacje

Twórcy typologii narkotyków biorą pod uwagę rozmaite kryteria podziału. Wspomniane przez nas na początku rozróżnienie na narkotyki twarde i narkotyki miękkie nie wynika z żadnych przepisów prawa ani badań naukowych. Ta klasyfikacja ma wyłącznie charakter umowny i - co warto podkreślić - uproszczony. Jedynym krajem, który oficjalnie ją stosuje, jest Holandia. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu.

Teraz przedstawimy stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia oraz podział narkotyków stosowany w farmakologii.

 

Podział narkotyków według WHO

Wśród substancji psychoaktywnych WHO wyróżniła m.in.:

  • opiaty,
  • kokaina,
  • marihuana i haszysz,
  • psychostymulanty,
  • substancje lotne,
  • psychodeliki
  • halucynogeny.

Narkotyki - klasyfikacja ze względu na działanie fizjologiczne

Rozróżnieniem tym posługują się farmakolodzy, którzy zwracają uwagę na to, jak dany środek odurzający wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Depresanty

Do tej grupy należą substancje, które spowalniają działanie centralnego układu nerwowego. Przykładowymi depresantami są opioidy (np. morfina, heroina), benzodiazepiny, a także alkohol i barbiturany.

Psychodeliki

Ten typ narkotyków zakłóca funkcjonowanie układu nerwowego, wywołując niebezpieczne w skutkach omamy, psychozy, zmiany świadomości i odczuwania emocji. Do psychodelików zaliczamy np. LSD-25 i MDMA (Ecstasy)

Stymulanty

Ta odmiana środków odurzających działa silnie pobudzająco. Do najbardziej znanych stymulantów należą m.in. amfetamina i jej pochodne oraz efedryna. Co ciekawe, w tym zestawieniu figuruje również kofeina, która jednak nie ma działania odurzającego.

W farmakologii wyróżnia się także konopie indyjskie oraz substancje, które od nich pochodzą. Narkotyki te wykazują właściwości psychodeliczne, pobudzające i depresyjne, dlatego są traktowane jako odrębny rodzaj środków odurzających.

Narkotyki twarde i miękkie - czy ten podział jest słuszny?

Jak już wspomnieliśmy, podział narkotyków na twarde i miękkie nie ma żadnych podstaw naukowych ani prawnych. Ponadto eksperci zajmujący się substancjami psychoaktywnymi nie zawsze są zgodni co do tego, do której grupy zaliczyć dany środek odurzający. Skąd więc wzięła się ta klasyfikacja i jak należy ją traktować?

W określaniu stopnia szkodliwości narkotyków bierze się pod uwagę:

  • rozmiar i rodzaj szkód dla zdrowia fizycznego i psychicznego,
  • wywoływanie uzależnienia fizycznego.

Zgodnie z tym podziałem narkotyki miękkie to takie, które nie uzależniają fizycznie, a wystąpienie uzależnienia psychicznego zależy od częstotliwości zażywania. Z kolei za narkotyki twarde uważa się substancje, które skutkują silnymi objawami odstawiennymi, a także dużo silniejszymi reakcjami ze strony układu nerwowego niż w przypadku narkotyków miękkich.

podział narkotyków

Radzimy podchodzić ostrożnie do podziału narkotyków na miękkie i twarde. Nasi terapeuci specjalizujący się w leczeniu narkomanii zajmują się również profilaktyką, a więc zapobieganiem uzależnień od narkotyków i innych używek. Podczas spotkań z młodzieżą, a także osobami dorosłymi niezmiennie apelują o unikanie wszelkich tego typu substancji. Nawet jeśli dany środek, uznany za "miękki", nie uzależni fizycznie ani psychicznie, może bardzo negatywnie wpłynąć na organy wewnętrzne, a także funkcje mózgu. Warto też zaznaczyć, że każdy człowiek jest inny i może rozmaicie zareagować na substancję, która drugiej osobie teoretycznie nie wyrządziła żadnej krzywdy.

SKUTECZNY ODWYK