Osoby uzależnione od narkotyków mają do wyboru kilka form leczenia. W Polsce działają różnego rodzaju ośrodki, które oferują terapię uzależnień. Jakie możliwości leczenia stoją przed uzależnionymi? Jak zapisać się na terapię narkotykową lub leczenie innego nałogu? Zapraszamy po odpowiedzi!
Narkoman lub jego bliscy, którzy chcą skłonić go do leczenia, mogą zgłosić się do państwowego ośrodka leczenia uzależnień, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tego typu podmioty oferują zarówno leczenie narkomanii, jak i terapię alkoholową. Zgodnie z art. 26 ust. 5 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii terapia dla uzależnionych od narkotyków jest bezpłatna, niezależnie od tego, gdzie pacjent jest zameldowany. Osoba uzależniona może również wybrać ośrodek niepubliczny, należący do Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. W takim ośrodku część świadczeń jest refundowana przez NFZ, a część jest płatna.
Kroki, które należy podjąć w celu zapisania się na bezpłatną terapię narkotykową, zależą od rodzaju placówki.
1
Leczenie narkomanii w ośrodku całodobowym - może z niego skorzystać wyłącznie pacjent posiadający ubezpieczenie zdrowotne. Powinien on nie tylko wykazać, że ma tytuł do ubezpieczenia NFZ, lecz także przedstawić skierowanie od psychiatry. Skierowanie to ma ważność 14 dni od momentu wystawienia. W chwili przyjęcia do placówki chory musi być trzeźwy.
2
Terapia narkotykowa w poradni leczenia uzależnień - jest prowadzona ambulatoryjnie, co oznacza, że pacjent każdego dnia przyjeżdża na sesje terapeutyczne, a potem wraca do domu. Osoba uzależniona korzystająca z poradni nie musi mieć skierowania ani być ubezpieczona w NFZ. Podobnie jak w przypadku ośrodków całodobowych, do poradni przyjmowane są wyłącznie osoby, które zachowały abstynencję od narkotyków.
Godną uwagi formą leczenia uzależnień od środków odurzających jest terapia w specjalistycznych placówkach, które prowadzi Stowarzyszenie MONAR. Są one otwarte dla wszystkich narkomanów - nie wymagają posiadania ubezpieczenia zdrowotnego ani skierowania. To alternatywa dla osób, które z powodu rozwoju choroby straciły pracę, a tym samym prawo do świadczeń NFZ.
Choć leczenie uzależnień w placówkach państwowych ma swoje zalety, wiąże się ono również z pewnymi trudnościami. Po pierwsze, nie wszyscy chorzy są ubezpieczeni w NFZ. Mogą wprawdzie udać się wtedy do poradni, ale tego typu placówka nie umożliwia odbycia odwyku w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień od narkotyków. Tym samym narkoman po każdym powrocie do swojego środowiska jest narażony na niebezpieczne pokusy.
Po drugie, osoba uzależniona, która zapisze się do ośrodka leczenia narkomani NFZ, musi poczekać na wolne miejsce. Czas ten może wynosić od kilku dni do kilku tygodni, a nawet miesięcy. Takie okoliczności również stwarzają duże zagrożenie dla narkomana, którego choroba robi szybkie postępy. Poza tym czekanie w długiej kolejce może osłabić jego motywację do leczenia.
Z tych powodów radzimy zastanowić się nad terapią w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Wprawdzie za leczenie narkomanii w takiej placówce trzeba zapłacić, ale na szczęście istnieje możliwości płatności w ratach. Taką możliwość oferuje nasz zamknięty ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków.
Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą prywatny odwyk narkotykowy? Więcej przeczytasz o tym w kolejnym artykule. Zapraszamy do lektury!