Kim są Anonimowi Narkomani?

W naszym ośrodku leczenia narkomanii działa wspólnota Anonimowych Narkomanów (NA). Tworzą ją zarówno osoby, które ukończyły terapię narkotykową, jak i pacjenci w trakcie leczenia. Czym jest grupa NA? Na czym polegają mitingi Anonimowych Narkomanów i dlaczego warto w nich uczestniczyć? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

 

Grupa NA - co to jest?

Grupę NA (ang. Narcotics Anonymous) tworzą zdrowiejący narkomani, którzy pragną pomagać sobie nawzajem w utrzymaniu abstynencji od substancji psychoaktywnych. Idea wspólnoty NA zrodziła się w Stanach Zjednoczonych, z inspiracji programem Anonimowych Alkoholików. Grupa ta ma charakter dobrowolny, samopomocowy i bezdochodowy. Osoba przystępująca do wspólnoty nie musi płacić za uczestnictwo w spotkaniach. Może natomiast, w miarę swoich możliwości, wspierać działanie grupy dobrowolnymi datkami.

Anonimowi Narkomani - mitingi

Członkowie wspólnoty NA spotykają się regularnie na tzw. mitingach.  Jak już wspomnieliśmy, branie udziału w spotkaniach jest dobrowolne, ale istnieje jeden wyjątek. Wszyscy pacjenci, którzy rozpoczęli u nas prywatną terapię narkotykową, mają obowiązek uczestnictwa. Dlaczego? Zależy nam na tym, by od samego początku leczenia każdy uzależniony zetknął się z taką formą terapii podtrzymującej - aby wyrobił w sobie nawyk kontaktowania się z innymi chorymi i szukania u nich wsparcia.

Na czym polegają mitingi NA?

Tematyka spotkań Anonimowych Narkomanów związana jest ze zdrowieniem, szansami i zagrożeniami dla abstynenckiego stylu życia, trzeźwym radzeniem sobie z trudnościami, a także samorozwojem. Miting NA może prowadzić uczestnik terapii, który zostanie wybrany na lidera grupy lub np. członek rodziny jednego z narkomanów. Nie musi to być terapeuta uzależnień. Ważne, by była to osoba, która potrafi mądrze i z szacunkiem prowadzić rozmowę i wzbudza zaufanie wszystkich członków wspólnoty.

W trakcie mitingów Anonimowych Narkomanów uczestnicy realizują wspólnie Program 12 kroków NA. To zbiór zasad, które pomagają osobom uzależnionym od narkotyków codziennie trwać w trzeźwości, a także naprawiać moralne szkody wynikające z nałogu.

kim są anonimowi narkomani

Grupa NA - dlaczego warto do niej dołączyć?

Zaangażowanie w terapię narkotykową to bardzo ważny krok każdego uzależnionego. Jednak po jej zakończeniu narkoman powinien dla swojego dobra kontynuować proces zdrowienia, utrzymując stały kontakt z innymi osobami cierpiącymi na narkomanię. Dlaczego to takie ważne? Poznaj zalety uczestnictwa w mitingach NA.

  • Poczucie przynależności dające siłę - każdy człowiek potrzebuje relacji z innymi ludźmi. Uzależnienie powoduje izolację, którą na szczęście przerywa terapia i członkostwo we wspólnocie Anonimowych Alkoholików. 12 kroków prowadzących do zdrowia i wolności łatwiej realizować w grupie niż w pojedynkę.
  • Anonimowość zapewniająca komfort psychiczny - w grupie NA każdy czuje się bezpiecznie, bo członkowie są zobowiązani do zachowania dyskrecji, w tym do nieujawniania osobom z zewnątrz danych osobowych innych narkomanów.
  • Nowe środowisko odcinające od starego życia - człowiek nierzadko wpada w narkomanię z powodu złego wpływu otoczenia. Spotkania grupy NA to szansa na nowe, budujące znajomości, które mogą uchronić narkomana przed powrotem do niszczącego stylu życia.

Pamiętaj: w walce z nałogiem nie jesteś sam. W naszym ośrodku wesprą Cię nie tylko wykwalifikowani terapeuci, psychologowie czy lekarze. Pomocną dłoń wyciągną do Ciebie również Twoi bliźni zmagający się z tym samym problemem.

SKUTECZNY ODWYK