Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Kiedy zdajesz sobie sprawę, że bliska Ci osoba zaczęła brać narkotyki, robisz wszystko, by jej pomóc. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Jak już wspomnieliśmy, narkoman żyje w świecie iluzji i zaprzeczeń, dlatego nie będzie konsekwentnie odrzucał wsparcie. Jak skutecznie i mądrze pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Przeczytaj nasze wskazówki. Dowiedz się, gdzie szukać pomocy dla narkomana.

Jak pomóc dorosłemu narkomanowi?

1

Poproś o pomoc - świadomość, że bliska Ci osoba zażywa trujące substancje, nie tylko przeraża, ale też wywołuje dojmującą bezradność. Dlatego radzimy od razu skontaktować się z ekspertami od uzależnień. Możesz skorzystać z telefonu zaufania lub zwrócić się do terapeuty z zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień od narkotyków. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, wyjaśnią wątpliwości, a także poradzą, co zrobić, by zmotywować daną osobę do rozpoczęcia terapii narkotykowej.

2

Nie ukrywaj problemu - fakt, że mąż, ojciec, syn czy córka zmagają się z uzależnieniem od narkotyków, często wzbudza wstyd. który sprawia, że rodzina stara się ukryć chorobę bliskiego przed światem. Nie bagatelizuj narkomanii! Nie próbuj rozwiązywać problemów narkomana, np. usprawiedliwiając go przed pracodawcą. Takie praktyki jedynie dadzą uzależnionemu komfort trwania w nałogu. To z pewnością bardzo trudne i obciążające doświadczenie, ale trzeba pozwolić narkomanowi doświadczyć konsekwencji swojego postępowania. 

 

Ważne!

Reaguj natychmiast w skrajnych sytuacjach. W przypadku ciągu narkotykowego lub wystąpienia zapaści narkotykowej bezwzględnie wezwij pogotowie. Osoba uzależniona, która przedawkowała środki odurzające, musi zostać skierowana na detoksykację narkotykową. Po jej zakończeniu narkoman powinien rozpocząć terapię. W żadnym wypadku nie pozwalaj mu na powrót do starego życia! Samo oczyszczenie organizmu z toksyn nie leczy uzależnienia.

jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków

Jak zmusić dorosłego narkomana do leczenia?

Nie ulega wątpliwości, że osoby uzależnionej od narkotyków nie można zostawić samej sobie. Zastanawiasz się, jak pomóc narkomanowi? Jak skłonić go do leczenia? Przede wszystkim postaraj się z nim porozmawiać. Oczywiście jedna rozmowa na pewno nie wystarczy. Przygotuj się na wielokrotne próby, ale nie trać nadziei.

  • Rozmawiaj spokojnie i staraj się nie ulegać emocjom. Używaj rzeczowych argumentów zamiast oskarżeń. W razie potrzeby poproś o pomoc innych członków rodziny lub psychologa.
  • Zapewniaj o swojej miłości i trosce. Okazuj wsparcie. Narkoman w gruncie rzeczy potrzebuje pomocy, ale czuje się niegodny, by o nią poprosić. Pokaż, że jest dla Ciebie ważny i że stoisz po jego stronie.
  • Poszukaj ośrodka terapii uzależnień i powiedz o nim choremu. Zapytaj spokojnie, czy podejmie terapię. Nie strasz, nie zmuszaj ani nie wywieraj presji na uzależnionym.
  • Pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze możesz skorzystać z tzw. interwencji - zawieźć narkomana do ośrodka bez jego wiedzy o miejscu, do którego jedziecie. Tam spotkacie się z terapeutami, którzy pomogą Ci w rozmowie.

Zachęcenie narkomana do terapii jest na pewno trudne, ale konieczne. Tylko dzięki skutecznej terapii narkotykowej osoba uzależniona zyska szansę na powrót do normalnego funkcjonowania.

SKUTECZNY ODWYK