Detoks narkotykowy

W miarę rozwoju uzależnienia od narkotyków narkoman traci kontrolę nad swoim zachowaniem, a przede wszystkim nad ilością zażywanej substancji psychoaktywnej. W wyniku tzw. ciągu narkotykowego dochodzi do postępującego zatrucia organizmu i niebezpiecznych objawów psychicznych (np. prób samobójczych). Aby ratować ciało i psychikę przed najgorszym, należy niezwłocznie poddać się detoksowi narkotykowemu. Co kryje się pod tym pojęciem? Wyjaśniamy!

Co to jest detoks narkotykowy?

Detoks narkotykowy polega na usunięciu z organizmu pacjenta niebezpiecznych substancji, powstałych po nadmiernym zażywaniu środków odurzających. Na odtruwanie po narkotykach składa się kilka zabiegów medycznych, których celem jest:

  • przywrócenie choremu równowagi biochemicznej,
  • zniwelowanie przykrych symptomów zespołu abstynencyjnego,
  • uzupełnienie niedoboru witamin, minerałów i składników odżywczych,
  • poprawa kondycji psychicznej.

Gdzie na detoksykację narkotykową?

Na detoks po narkotykach można się zgłosić do szpitala na oddział odwykowy lub do wybranego ośrodka leczenia narkomanii - zarówno placówki państwowej, jak i prywatnej. Niezależnie od miejsca, do którego narkoman trafi na oczyszczanie, wszystkie zabiegi w ramach detoksu narkotykowego muszą odbywać się pod kierunkiem lekarza. Specjalista na bieżąco monitoruje stan pacjenta i reaguje natychmiast w sytuacjach awaryjnych. Dzięki temu osoba uzależniona może w bezpieczny sposób przerwać ciąg narkotykowy, a następnie rozpocząć terapię.

detoks narkotykowy

Jak wygląda odtruwanie po narkotykach?

W naszym zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień od narkotyków pracują nie tylko terapeuci, ale również wykwalifikowani lekarze i pielęgniarki. To ich opiece powierzamy pacjentów, którzy trafiają do nas z zatruciem narkotykowym i ciężkimi objawami zespołu odstawiennego. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza pełną diagnostykę, z uwzględnieniem stopnia zatrucia, rodzaju zażytych środków i czasu trwania ciągu narkotykowego. Co dzieje się dalej?

  • Osoba uzależniona zostaje podłączona do kroplówki, w której są elektrolity, witaminy i minerały służące wzmocnieniu organizmu.
  • Lekarz podaje pacjentowi leki łagodzące symptomy zespołu abstynencyjnego i osłabiające głód narkotykowy.
  • Chory otrzymuje również środki uspokajające i nasenne. W razie potrzeby stosujemy też leki przeciwbólowe.
  • Lekarz dopasowuje rodzaj i dawkę leków do konkretnych objawów. To bardzo ważne, ponieważ symptomy odstawienne po zażyciu marihuany mogą się różnić od reakcji organizmu po LSD.

W zależności od stanu pacjenta detoks narkotykowy może trwać od 7 dni do nawet 2 tygodni. Kiedy osoba cierpiąca na narkomanię odzyska pełną równowagę fizyczną i psychiczną, może rozpocząć leczenie. Samo oczyszczenie organizmu z toksyn nie wystarczy, by wyeliminować uzależnienie. Konieczna jest profesjonalna terapia, najlepiej stacjonarna, która oddzieli chorego od negatywnego wpływu środowiska i pokus.

SKUTECZNY ODWYK